Kolik stojí financování nemovitosti v Praze

with Žádné komentáře

Nákladů, které je nutné zohlednit při pořizování nemovitosti je celá řada. Bylo by krátkozraké domnívat se, že se bavíme např. pouze o hypotéce nebo vybavení. Pokud vezmeme celý proces koupě nemovitosti od začátku až po její zabydlení a využívání, přičemž vlastně nezáleží, jestli ji trvale obýváme, nebo v ní trávíme víkendy, je třeba sem ve velké většině případů započítat následující náklady.

Náklady spojené s koupí nemovitosti

Začněme provizí, kterou si účtuje už realitní kancelář. Ano, máte pravdu, tu by měl platit prodávající, ale ten si ve velké většině případů o tuto částku navyšuje cenu nemovitosti. Samotná provize realitních kanceláří se může pohybovat až kolem 5 % z ceny nemovitosti. Dále se velmi pravděpodobně nevyhneme nákladům na různé právní služby, které jsou s jejím pořízením nezbytné. Opět můžete namítnout, že pokud si nemovitost kupujete přes realitní kancelář, bývají tyto služby vlastně bezplatné. Ale řekněme si narovinu, investujete nemalou částku, a tak je velmi prozíravé, nechat vše zkontrolovat svým právníkem. A to nejen příslušné doklady, ale určitě se vám bude hodit i celá řada konzultací o právě probíhajícím procesu, který je spojen s koupí nemovitostí. Právní služby se mohou pohybovat v řádu tisíců i výš. Dále se nevyhnete dani, která se váže k samotnému nabytí nemovitosti a činí 4 % z kupní ceny. Pak tu máme také samotné přepsání nemovitosti na katastrálním úřadě, s čímž byste se měli vejít do 2 tisíc korun.

Finance vynaložené na rekonstrukce a vybavení

Další finance, které jsou s nemovitostí spojeny, se odvozují od toho, zda si pořizujete nemovitost, která už má takříkajíc něco za sebou a je třeba počítat s financemi na její rekonstrukci. Takové náklady mohou někdy vystoupat mnohem výš, než jste si prvotně plánovali. Není výjimkou, že vás rekonstrukce počítaná na metry čtvereční bude stát až 30 tisíc za metr. I vybavení vlastního bydlení také něco stojí. Vždy samozřejmě záleží na tom, jak moc jste nároční a kolik do vybavení a rekonstrukcí chcete investovat. Počítat s tím, že budete financovat volně stojící vybavení, elektroniku a další spotřebiče z hypotečního úvěru, může být poněkud krátkozraké. Protože tato varianta rozhodně nepatří k těm obvyklým. Z tohoto důvodu je třeba myslet předem na to, z čeho budete toto vybavení financovat v případě, že k jejich pořízení nebude možné využít hypotéčního úvěru. I v tomto ohledu se vyplatí konzultovat vše s nezávislým finančním makléřem, který pomůže vybrat vhodnou banku a nastavit parametry úvěru tak, aby maximálně splňoval vaše potřeby.

Hypotéka je dlouhodobý závazek

Přejděme také k financování vaší hypotéky, pokud jste tedy nevyhráli v loterii, nebo nezdědili pěkných pár milionů. Pokud si tedy nemovitost pořizujete na hypotéku, je třeba počítat s financemi na vypracování znaleckého posudku a služeb spojených s jejím vyřízením. Placení hypotéky, její jistiny a úroků je kapitolou, kterou je třeba si řádně rozmyslet před tím, než se tento krok rozhodnete podniknout. Samozřejmě platí to, že čím kratší dobu hypoteční úvěr splácíte, tím méně přeplatíte na úrocích. Otázkou je, zda si můžete dovolit platit poměrně vysoké měsíční částky po dobu např. deseti, nebo dvaceti let, či dáte přednost hypotéce na delší dobu, ale ve výsledku vás to stejně bude stát víc. Možná ale nebudete každý měsíc zbytečně v presu, kvůli vysoké splátce.

Pravidelné finance spojené s chodem nemovitosti

Zohlednit musíte i náklady, které Vás nečekají pouze jednorázově nebo v delším časovém horizontu po sobě. Je nutné brát v potaz i finance, které budete hradit pravidelně. Jsou to samozřejmě klasické provozní náklady, ke kterým platí například poplatky za správu nemovitosti, pojištění nemovitosti a domácnosti, daň z nemovitosti a vlastně také již zmíněná hypotéka. Takové náklady se samozřejmě liší podle toho, kde se nemovitost nachází, ale je jasné, že v Praze jsou nejvyšší. A je úplně jedno, jestli se bavíme o pojištění, dani z nemovitosti anebo dalším provozu. Odvíjejí se od vysokých cen této metropole. Ceny nemovitostí stoupají, poptávka převyšuje nabídku a tak s nadsázkou řečeno si mohou i náklady dovolit být vysoké.

Ano, kromě nákladů samozřejmě platí i to, že si například zaplacené úroky z hypotéky odečtete za základu vaší daně, ale i zde platí určitá maxima. Takový odečet se určitě hodí, ale určitě vás nespasí. Je prostě potřeba počítat s tím, že bydlení v Praze něco stojí a obzvláště pokud si dovolíte ten luxus pořídit si vlastní nemovitost.