Jak si ale zajistit to, že právě vy budete patřit k těm, kteří investovali úspěšně a dokázali na nemovitosti opravdu vydělat často i nemalé peníze. A to nejen jednorázově, ale pravidelně.

Výhodně koupit a být trpěliví

Pokud byste uvažovali o tom, že nemovitost koupíte a v krátkém časovém horizontu výhodně prodáte, pak věřte, že takový prodej je výhodný v mizivém procentu případů. Daleko jistější je nemovitost koupit a počkat. Nemovitosti se samozřejmě s postupem času zhodnocují, takže se zvyšuje jejich hodnota a zároveň jejich prostřednictvím můžete vydělávat například příjmem z jejich pronájmu. Velmi jednoduše řečeno je prvním krokem k úspěchu koupě nemovitosti za výhodnou cenu, kterou se vám zároveň podaří pronajmout tak, aby pro vás byly finance z pronájmu ziskové. Při výběru nemovitosti je v ideálním případě potřeba vybrat takovou lokalitu, ve které koupíte např. byt za dobrou cenu, ale zároveň již počítáte s faktem, že se tato lokalita pomalu stane velmi žádanou. Indicií, které vedou k takovému předpokladu, existuje celá řada.

Ceny nemovitostí neustále rostou a tak se zároveň předpokládá, že se i cena vaší nemovitost bude s léty zhodnocovat. Růst cen nemovitostí roste spolu s inflací. Aktuálně se jedná asi o 2 % ročně. Po tuto dobu budete profitovat z peněz za pronájem a až nastane ten pravý čas, můžete nemovitost opravdu výhodně prodat. V tomto plánu hraje významnou roli samozřejmě také lokalita, ve které se nemovitost nachází. Ta se totiž velkou měrou promítá do toho, jak moc se nemovitost s časem zhodnotí. Logicky nejlépe jsou na tom velká města, jako je Praha, Brno a další. Nejhůře jsou na tom severní regiony v Čechách i na Moravě. Před samotnou koupí tedy velmi dobře zvažte, kde nemovitost koupíte, zda by koupě reálně měla vůbec smysl ve spojitosti s investicí.

Nezapomeňte ani na další nezbytné náklady

Samozřejmě je třeba myslet nejen na zisk, ale také náklady, které jdou s nemovitostmi ruku v ruce. V první řadě je velmi užitečné vybírat si prověřené nájemníky. Protože pokud vám nemovitosti tzv. zablokuje neplatič, máte zaděláno na problémy. Velmi často není zrovna nejjednodušší ho z bytu nebo dokonce domu vystěhovat a každým dnem přicházíte nejen o nájem, ale i nervy. Další náklady, kterým se zřejmě nevyhnete, se budou týkat případných rekonstrukcí nebo běžných oprav. Ale i zde platí, že v čím lepším stavu nemovitost pronajímáte, o to větší nájem si můžete stanovit. Je také dobré počítat s tím, že vaše nemovitost nemusí být pronajata po celou dobu, co ji budete vlastnit. I to se v řadě případů stává. Budete mít po takovou dobu dostatek financí na splácení hypotéky? A dalším nákladem, který nikdy nepodceňujte, je kvalitní pojištění nemovitosti. K základním rizikům, která je třeba mít zajištěna, patří zejména riziko požáru, vytopení, vandalismu, ale třeba i povodně a další. Pokud dojde ke škodě např. rizikem požáru, může se výše škody vyšplhat do obrovských výšek. Proto i s tímto nákladem zcela jistě počítejte. Peníze ušetřené za pojištění vám případně vzniklou škodu nedorovnají.

K investování zvolte vhodnou nemovitost

V případě, že skutečně chcete do nemovitosti investovat, pak zvažte, jak má taková nemovitost vypadat, aby se dala co nejsnadněji a nejvýhodněji pronajmout. Přece jen musíte počítat s tím, že ji budete pronajímat i do úplného splacení úvěru. Pokud vezmeme v potaz nákup bytu, je velmi prozíravou volbou byt s parametry 2+kk nebo 2+1, který se nachází v lokalitě, které se více než pravděpodobně zařadí k těm aktuálně žádaným, protože se počítá s jejím dalším rozvojem. Byt se zmíněnými parametry si pravděpodobně pořídí mladí lidé, kteří ještě nemají žádné závazky, budují kariéru a jsou schopni bez problému a pravidelně platit nájem.

Pak máte šanci na to, abyste dosáhli na velmi pěkný roční výnos, který se bude pohybovat až na pěti procentech. Samozřejmě však také za předpokladu, že se vám podaří získat také výhodnou hypotéku s co nejnižší úrokovou sazbou. Vždy je dobré počítat s tím, že problémy se nevyhnou nikomu, řešit je však lze a když víte jak na to, úspěšným investorem se můžete stát i vy.

Daň z nemovitosti

Daňové povinnosti nikdy nepatří k těm oblíbeným. K tomu, abyste měli povinnost platit nejen daně z příjmů, nemusíte být podnikatelé, stačí vlastnit nemovitost a hned je další daňová povinnost na světě. Pokud jste se vlastníkem nemovitosti stali teprve nedávno, velmi pravděpodobně jste si také zjistili další informace, které je třeba mít k dispozici, abyste nepropásli nic, co by vás mohlo stát nějaké nepříjemnosti nebo i peníze navíc.Je třeba brát v potaz, že se tato daň se vlastně nejen přiznává, ale také platí předem.

Přihlaste se jako plátci daně z nemovitosti včas

K tomu, že jste plátcem daně z nemovitosti, je třeba přihlásit se do konce ledna po nabytí nemovitosti, ale i při dalších případných změnách, které se s vaším vlastnictvím pojí. Z toho logicky vyplývá, že jste se majitelem nemuseli stát pouze koupí nemovitosti. Mohli jste ji nabýt v rámci dědického řízení, nebo vám ji mohl někdo darovat, či jste výraznějším způsobem změnili parametry nemovitosti. V případě, že je již tento krok, tedy změna vlastníka zaevidována na katastru nemovitostí, je třeba přihlásit se k dani z nemovitosti do následujícího ledna po evidenci vyjmenovaných změn.

Jestliže řešíte situaci, kdy jste se stali majitelem nemovitosti v předchozím roce, ale do konce ledna roku následujícího nebyla tato informace do katastru propsána, platí pro vás trochu jiná pravidla. Termín, kterým se přihlašujete, jako plátce daně z nemovitosti pro vás není na konci ledna, ale prodlužuje se o dalších 90 dní.

Vyberte si způsob, který vám vyhovuje

Daňové přiznání můžete podat více způsoby. Ten první je zřejmě pohodlnější pro většinu z nás, protože ho vyplníme doma v klidu bez zbytečného stresu. A na příslušný úřad ho zašleme klasickou poštou. Jestliže máte zprovozněnou datovou schránku, využijte k podání daně přímo ji. Je to dokonce vaše povinnost, která je v případě nedodržení tohoto postupu spojena s pokutou do výše až dvou tisíc korun. Poslední možností je dojít si na konkrétní úřad osobně a přímo zde si vyplnit formulář, který vám bude na místě k dispozici. Tato varianta je vhodná pro všechny, kdo ocení pomoc či radu přímo při vyplňování. Aby byly všechny varianty zrealizovány bez zbytečných zádrhelů, mějte při vyplňování k dispozici výpis z katastru nemovitostí. Obsahuje totiž řadu údajů, které budete při podávání daně z nemovitosti naprosto jistě potřebovat a z hlavy je těžko dáte.

Vyhněte se zbytečným sankcím

Jakmile daň z nemovitosti podáte, zbýváji už jen zaplatit. Termín k jejímu řádnému uhrazení je na konci května. Bylo by velkým omylem předpokládat, že si výši daně vypočítáte přímo vy. Výpočet je vázaný na samotnou nemovitost, respektive její zastavěnou plochu, roli hraje i plocha obytná, zohledňuje se například i velikost parcely či dalších pozemků a samozřejmě také lokalita. Vyčkat můžete na složenku, která vám přistane ve schránce, nebo se informujte přímo na finančním úřadě. Přece jen se někdy nevyplácí čekat do poslední chvíle na složenku, která nemusí přijít vůbec, nebo s minimální časovou rezervou. A je zbytečné stresovat se tím, že dostanete penále za pozdní uhrazení daně z nemovitosti.

Kolik hrozí za pozdní podání daně z nemovitosti

Sankce za zpoždění se počítá koeficientem 0,05 % z výše daně, a to za každý den zpoždění. Neoficiálně se zpoždění v rámci dní, maximálně pěti, vlastně neřeší. Ale je zbytečné se na tento fakt spoléhat. Navíc pátý den musí být přiznání k této dani přímo na úřadě, nestačí jej v tento den podat na poště. Výše penále je ale zastropována. Maximálně může činit pět procent z daně a částku 300 tisíc Kč. Do výše 200 Kč se toto penále odpouští.

V případě, že daňové přiznání podáte do třiceti dnů po uplynutí řádné lhůty a zároveň vás finanční úřad neeviduje v daném roce jako někoho, kdo se opozdil i s jinou daňovou povinností, bude vám za toto zpoždění naúčtováno 250 Kč. Jestliže jej nepodáte vůbec, budete k tomu finančním úřadem přímo vyzváni. Ten zároveň naúčtuje penále, které však bude činit minimálně 500 Kč. Nač ale platit zbytečné penále, když je vcelku jednoduché ohlídat si příslušné termíny.

V čem Vám pomůže nezávislý hypotéční makléř

Portál hypoanaklil.cz se zabývá také analýzou týkající se práce nezávislých hypotéčních makléřů. Jeho snahou je najít a zároveň sdílet pravdivé odpovědi na otázky spojené s tím, jak vám v reálném životě nezávislý hypotéční makléř může pomoci zorientovat se a v ideálním případě také vyřešit situaci s pojenou například s koupí nemovitosti.

Ing. Martin Stupka, spoluzakladatel hyponaklik.cz vysvětluje, že se při práci snaží využívat především zdravý rozum a moudrost získanou léty strávenými v oboru. „Obojí jsou to dary, kterými se snažíme prospět ostatním. Pokud vám pomůžeme získat lepší informace, které vám dopomohou učinit lepší rozhodnutí, pak se nám daří dostát tomu, co nás každý den motivuje. Spokojení klienti jsou přesně tím, co nás naplňuje, dále motivuje a pomáhá nám na naší další cestě za pravdou.“

Jaká je pravda o nezávislých hypotéčních makléřích?

Pokud si vyberete skutečně kvalitního hypotéčního makléře, získáte mnoho nezanedbatelných výhod.

  • Úspora času, protože se poradce přizpůsobuje vám a vašim časovým možnostem. Nezáleží na tom, zda je všední den, či víkend. Nezávislý poradce není vázán na banky a jejich otevírací doby, proto tato obrovská výhoda.
  • Ušetříte si nepřehlednou, únavnou a náročnou administrativu, starosti s ní přenecháte vašemu hypotečnímu makléři.
  • Využijete profesionálního přístupu hypotéčního poradce, jeho vědomostí a celkové orientaci v často náročném procesu.

Jakých problémů budete díky makléři ušetřeni?

Čas je nedostatkové zboží, které řeší všichni. Zcela jistě i vy. A ten vám zkušený nezávislý hypotéční makléř pomůže ušetřit v první řadě. To není jen pěkně znějící fráze, je to realita. Nezávislý makléř začne tím, že udělá analýzu, díky které budete rychle a především přesně vědět, na jakou banku nebo banky se obrátit. Banky totiž rozdílně posuzují bonitu svých klientů a tak byste bez zkušeného makléře zbytečně obcházeli celou řadu poboček, hledali ty nejvýhodnější podmínky a často bez požadovaného výsledku. Takto budete vědět nejen, na čem jste, ale nebudete si lámat hlavu s tím, co vše si můžete započítat jako zdroj příjmů ke splácení, jak dlouho musíte být zaměstnáni, zda vám bude stačit smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou atd. Kritérií, dle kterých banky posuzují potencionální klienty, je skutečně mnoho.

Všechny banky se zajímají o to, za jakým účelem úvěr chcete. Co vše z něj budete hradit. Zda jej využijete pouze ke koupi nemovitosti, nebo z něj budete platit i další náklady s tím spojené. Chcete z něj řešit i rekonstrukce, daň z převodu nemovitosti, nebo jej využít i na zcela jiné závazky? Vše hraje svou roli a opět je třeba zohlednit vaše potřeby v souvislosti s podmínkami jednotlivých bankovních ústavů.

Protože je nezávislý hypotéční makléř tzv. svým pánem, není vázaný na žádnou konkrétní banku, vybere pro vás ten nejlepší produkt. Bez nadsázky se dá říct, že vám vybere produkt doslova šitý na míru. Nebude vázán žádnou konkrétní provizí „své“ banky, vy mu nebudete platit žádné peníze, a proto může a bude pracovat skutečně pro vás. Bude objektivní.

Poradce k vám bude přistupovat individuálně a vše co bude možné, vyřeší s bankou za vás. Vyhnete se tak nekonečným frontám na pobočkách v neosobním a často ne příliš příjemném prostředí. Zároveň vám osvětlí veškerou problematiku, která je spojena s hypotéčními úvěry. Nebudete se muset obávat toho, že se zavazujete k něčemu, čemu příliš nerozumíte.

Nechte starosti a práci na těch, kteří tu od toho jsou

„Řada klientů má v oblasti hypotéčních úvěrů velmi slušný přehled, vyhledají služeb hypotéčních makléřů především proto, aby si ušetřili čas.“ Říká Tomáš Geissler a ještě dodává: „ Jsou to lidé, kteří se naplno věnují své práci, ve které jsou úspěšní a aby se udrželi na svých pozicích, nemohou si dovolit ztrácet svůj čas aktivitami, které mohu svěřit nám, jako profesionálům ve svém oboru. Moc dobře si uvědomují, že nezávislý makléři svůj obor znají a proto jim důvěřují.“

Zvolte si skutečného profesionála a nebudete litovat

Pamatujte, že je vaším cílem najít profesionála v oblasti hypotéčního financování, který bude dbát na individuální přístup a vaše aktuální podmínky zohlední při výběru konkrétního produktu. Bude se orientovat na hypotečním trhu a porovná pro vás více nabídek, u kterých jednoduše a přitom jasně zdůrazní to, co je pro vás u každé přínosem. Osvětlí vám vše, v čem se neorientujete, a nebude na vás působit dojmem, že ho vlastně obtěžujete. Zároveň na vás nebude tlačit a nechá vám čas na rozmyšlenou. Budete z něj vnímat jeho jistotu, kterou v dané problematice má, zároveň však nebude nezdravě sebejistý.

Smartlook

Copyright © HYPOnaKlik 2017

Finanční produkty online - srovnáme za vás hypoteční trh v České republice.

Všeobecné obchodní podmínky