Úrokové sazby hypoték klesají k historickému minimu

V únoru dosahoval objem prodaných hypoték téměř rekordních hodnot a rostly i úrokové sazby. S příchodem koronaviru a státních opatření se situace zásadně změnila. Sazby mohou spadnout naopak na historická minima.

Vývoj hypotečních úvěrů v únoru

Objemy prodaných hypotečních úvěrů dosáhly v únoru téměř na rekordní hodnoty, konkrétně se vyšplhaly na částku 18 593 milionů korun. Celkově se jedná o druhý nejvyšší výsledek, po rekordním roce 2017. Vliv na to měl i konstantně se zvyšující částky, které si lidé půjčují. Průměrná výše hypoték vystoupla na hodnotu 2,617 milionu korun, což je meziroční nárůst o celých 425 tisíc.

Jak ale momentální situace napovídá, pravděpodobně se jednalo o poslední měsíc s tak vysokými hodnotami. Momentální opatření vlády a socioekonomická situace nahrává tomu, že objemy hypoték začnou výrazně klesat. Důvodů je hned několik. Panující nejistota na straně klientů i omezení provozu jednotlivých bank.

Klesající úrokové sazby hypoték

V souvislosti s pokračující pandemií ale začaly výrazně klesat úrokové sazby. Ty by mohly atakovat historická minima. Napomáhá i tomu fakt, že ČNB ve čtvrtek 26. března snížila úrokové sazby o celých 0,75 procenta. Momentální sazba národní banky je v tuto chvíli tedy pouhé 1 procento. Jde přitom už o druhé snížení sazeb, ke kterému bylo v březnu přikročeno. Předchozí snížení o půl procentního bodu bylo již tak rekordní, za celých 11 let.

Přichází tedy éra takzvaných levných peněz. I díky panující situaci na straně poptávky se banky pouští do snižování úrokových sazeb. Lze očekávat opět snížení až na rekordní hodnoty. Doposud byly nejnižší sazby na konci roku 2016, kdy dosáhly na 1,77 procenta. Většina expertů očekává, že nejpozději do konce roku by se měly sazby pohybovat ještě níž.

Refinancování hypotéky

S výše zmíněným vývojem může přijít ideální doba na refinancování hypotéky a dlouhodobé zafixování úrokové sazby. Toho jsou si velice dobře vědomy i banky. Ty se snaží své klienty udržet již teď nabídkami s hodnotami kolem dvou procentních bodů. Není neobvyklé, že takto oslovují i klienty, kterým končí doba fixace za dobu delší než tři měsíce.

Refinancovat hypoteční úvěr teď nebo čekat?

Refinancování hypotečních úvěrů jsme probrali již v našem předchozím článku. Najdete v něm několik užitečných rad, jak v takovém případě postupovat. Momentální situace je ale přeci jen trošku odlišná.

Přestože již teď jsou úrokové sazby hypoték nižší než před pár týdny, a především nabídky bank svým klientům na refinancování výhodnější, vyplatí se v tuto chvíli čekat. Dnešní snížení sazeb ze strany ČNB se do úrokových sazeb nabízených bankami promítne až v následujících týdnech. Navíc lze i tak přirozeně čekat dlouhodobější pokles.

I proto se banky snaží udržet výhodnými nabídkami své klienty, kteří ještě nemusí refinancování řešit. Samy jsou si vědomy, kam se bude situace vyvíjet.

Končící fixace hypotečního úvěru

Pokud ovšem patříte mezi klienty, kterým fixace hypotečního úvěru končí již teď, a ještě jste nepřistoupili na žádnou dosavadní nabídku, nebojte se s bankami vyjednávat. Boj o klienty se teď bude odehrávat především na poli refinancování a banky se budou ve svých nabídkách předhánět.

Jestliže chcete získat skutečně nejvýhodnější dostupnou nabídku a pomoci při vyjednávání s bankami, nebojte se kontaktovat naše hypoteční specialisty.

Dopad koronaviru na hypotéky

Na závěr, je nutno podotknout, nepanikařte. Aktuální situace má alespoň jeden pozitivní výsledek, a to ten, že nastává období levných hypoték.

Pozice klientů při refinancování se výrazně zlepšila. Pro banky jsou rázem výrazně hodnotnější komoditou. Vyplatí se refinancovat a s bankami smlouvat, můžete si vyjednat i dlouhodobou fixaci za velice příznivých podmínek.

 


Proč Hyponaklik?Hodnocení: 5.0

Ověřeno klienty na Facebooku

+5000

Počet úvěrů, které naši specialisté zařídili našim klientům

92 432 Kč

V průměru ušetříme klientům na hypotéce

99 %

Podíl schválených hypoték s Hyponaklik

Nezávazně spočítat hypotéku »

Nezávazně spočítat hypotéku »