Zdražování hypotečních úvěrů

with Žádné komentáře

Zkušenost s hypotéčním úvěrem má jistě velká většina těch, kteří si pořídili, nebo chtějí pořídit vlastní bydlení. Každý rok, nejinak tomu bylo v tom loňském, si lidé půjčují obrovské sumy peněz, aby dosáhli na koupi nemovitosti. A nezáleží na tom, zda se jedná o byt, rodinný dům nebo jiný typ nemovitosti. Jen pro zajímavosti můžeme uvést, že průměrná výše úvěru v ČR se pohybuje něco málo přes dva miliony korun. I přes velké množství napůjčovaných peněz (v roce 2017 se toto číslo blížilo ke 226 miliardám korun) a zrealizovaných úvěrů jejich počet přece jen o něco poklesl.

Vysoké ceny nemovitostí a přísnější podmínky úvěrů

Je to způsobeno více faktory. K těm nejvýraznějším patří zcela jistě vysoké ceny nemovitostí, které u nás stoupají nejrychleji z celé EU. A také přísnější podmínky pro získání úvěru, jež nastolila Česká národní banka. I když stoupají také úrokové sazby, jsou ještě pořád v celku docela příznivé. V tomto roce by však mohly dosahovat až 3 procent, přičemž se banky budou držet svých obvyklých fixací s dobou tří až pěti let.

Pokud se trochu více zaměříme na konkrétní čísla ve spojitosti s hypotékami, pak se dozvíme následující. Průměrný úrok letos podle analýz fincentrumhypoindexu zatím stoupl na 2,46 %, měsíční splátka hypotéky ve výši 2 milionu s dobou splácení na dvacet let se pohybuje kolem 10,5 tisíce korun. Za první čtvrtletí roku 2018 bylo uzavřeno necelých 25 tisíc smluv. A došlo také na zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 procenta.

Česká národní banka chce předejít oslabení ekonomiky

Tím, že v loňském roce právě Česká národní banka přišla s doporučením neposkytovat takové množství hypotéčních úvěrů jako do té doby, bude jejich počet i nadále klesat. Doporučení ČNB zní následně. Hypotéky nad 90 % LTV (poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) by se neměly poskytovat a voda se tzv. zavírá i nad hypotékami nad 80 % LTV. Počet těchto hypoték mají bankovní ústavy povoleno poskytnout maximálně 15 %. Hypotéky, které pokrývají větší díl pořizovací ceny, jsou tak v mnoha případech výrazně dražší, protože jich banky mohou poskytnout jen omezené množství, na základě doporučení ČNB.

Klienti, kteří mají vlastní úspory, jež se pohybují alespoň kolem deseti procent z hodnoty jejich předpokládané hypotéky, jsou samozřejmě opatřeními, která vydala Česká národní banka, zasaženi mnohem méně, nebo vůbec. I nadále se však očekává růst cen nemovitostí a to především v hlavním městě. Důvod je velmi jednoduchý, zde poptávka značně převyšuje nabídku. A to hraje velkou roli ve stoupajících rizicích, která se odrážení v chování bankovních ústavů a zájemců, kteří o hypotéku žádají.

Úroky slouží jako nástroj jak získat klienty

Pokud by totiž došlo k situaci, kdy by se vlivem rostoucích spotřebitelských cen a vyčerpáním úspor domácností, oslabil vývoj ekonomiky, logicky by na sebe nedaly čekat ani problémy s financováním hypoték. Toto je však zatím pouze co by kdyby. Dle aktuální situace se žádné zásadnější oslabení ekonomiky ani nadále neočekává. Nicméně doba levných hypoték se zřejmě blíží svému konci opravdu rychle. Současná výše úrokových sazeb je nyní neudržitelně nízká. Samotné banky kompenzovaly růst sazeb snižováním vlastních marží, ale to zcela logicky nejde udržet donekonečna. Právě proto se v tomto roce počítá s jejich navýšením ke třem procentům. Stále však platí, že právě úroky jsou jednou z možností, jak být úspěšnější než konkurence. Proto se je banky stále snaží držet na úrovni, která bude pro klienty výhodná a díky které se také rozhodnou stát se jejími klienty. Konkurenční boj zkrátka vládne naprosto všude, což je pochopitelné.

Přes všechny faktory, které se podílejí na zdražování hypoték a i té skutečnosti, že dosáhnout na ně už zkrátka není tak jednoduché jako dřív, se dle analytiků neočekává výrazný jejich výrazný pokles, což ostatně potvrzují i čísla nasbíraná za první čtvrtletí tohoto roku.